Reklama
Reklama

Poseł PiS z Gniezna chce by "przed naszą erą" zastąpić "przed Chrystusem"

fot. PAP/Leszek Szymański

Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości napisał w tej sprawie do ministra kultury i ministra edukacji.

Zdaniem wielkopolskiego posła określenia "przed naszą erą" i "naszej ery" są reliktami komunizmu i należy się ich pozbyć. Proponuje więc, by wyrażenia te zastąpić w podręcznikach oraz na wystawach "przed Chrystusem", "po Chrystusie" lub ewentualnie "Anno Domini".

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Jak podaje natemat.pl, poseł napisał już w tej sprawie interpelacje. Jedna trafiła do ministra kultury Piotra Glińskiego, a druga do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. - Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini", związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu, miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski - pisze w interpelacji.

Polityk zaznacza, że określenie "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" jest stosowane w Ameryce Północnej czy Europie Zachodniej. Liczy więc na pozytywną odpowiedź ministrów w sprawie zmiany.

To kolejny raz w ostatnich dniach, gdy o pośle robi się głośno w mediach. Pod koniec lipca Dolata stracił na trzy miesiące prawo jazdy. O ponad 50 km/h przekroczył dopuszczalną prędkość. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro