Reklama
Reklama

Miejskie służby wracają do koszenia terenów zielonych

fot. UMP

Dzięki niższym temperaturom i nieco większym niż w poprzednich tygodniach opadom deszczu nieco odżyła poznańska roślinność.

To z kolei wymaga od miejskich służb "powrotu do koszenia", którego w wielu miejscach zaprzestano z powodu suszy.

- Fala upałów jest już za nami. Ogrodnicy obawiają się o stan trawników, dla których zagrożeniem są teraz chwasty. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, może się okazać, że część trawników trzeba będzie zakładać na nowo. Zapadła więc decyzja o wznowieniu koszenia. Wspólnie z jednostkami miejskimi ustaliliśmy, że są obszary, które trzeba kosić bez względu na warunki pogodowe. To m.in. tereny przy pasach drogowych, gdzie bardzo ważne są względy bezpieczeństwa - wyjaśniła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Wiele terenów zielonych w centrum miasta posiada systemy automatycznego nawadniania. Tam gdzie ich nie ma inspektorzy Zarządu Zieleni Miejskiej na bieżąco kontrolują warunki pogodowe, w razie długotrwałego braku opadów okresowo wstrzymują koszenie trawników. Tak było w lipcu.

W czasie upałów trawniki koszone są "wyżej", co zwiększa szanse roślin na przetrwanie.

Specjaliści z Zarządu Zieleni Miejskiej wyjaśniają ponadto, że w przypadku braku koszenia szybko pojawiają się tzw. chwasty, które są później trudne do wyplenienia. Często wymaga to posiania całego trawnika od nowa, co oznacza dodatkową stratę czasu i pieniędzy.

- Koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, obok nawożenia i nawadniania. Trawnik kosimy nie tylko po to, aby ładnie wyglądał. To miejsce spacerów, dziecięcych zabaw. W miejscu tym można rozłożyć koc i odpocząć - wyjaśnił dr hab. Piotr Urbański, kierownik Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Intensywne opady w Wielkopolsce: w nocy zmieniono ostrzeżenie na drugiego stopnia
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro