Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 8
Reklama

Poznań: policjanci mają nowy radiowóz do walki ze spalinami

j
środa, 15.05.2019 r.
godz. 16.30
j | środa, 15.05.2019 r., godz. 16.30
Poznań: policjanci mają nowy radiowóz do walki ze spalinami
fot. Policja

Samochód został sfinansowany z budżetu Policji i miasta Poznania. Każda ze stron wyłożyła na zakup 150 tys. złotych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
23°C 1009 hPa

Nowy radiowóz pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem  i powstają ze spalin samochodowych zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory – informuje podkom. Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić – dodał.

Policjanci zapowiadają, że nowe auto wykorzystywane będzie na kilka sposobów. Wnętrze samochodu podzielone jest na trzy części - kabinę kierowcy, przedział biurowy i część magazynową. W części biurowej znajdują się między innymi siedzenia i robocze stoliki a także miejsce, gdzie można zainstalować drukarkę i komputer, a także szafki na druki urzędowe. Specjalistyczne urządzenia mieszczą się w najważniejszej części – magazynowej. To właśnie tutaj znajduje się między innymi dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

Auto wyposażone jest też w inny sprzęt, który na co dzień służy policjantom - wózek do mierzenia odległości, pachołki drogowe, miarę do mierzenia wysokości pojazdów, parawan i torbę medyczną. Dzięki temu mundurowi mogą nie tylko sprawdzić stan techniczny kontrolowanych aut, ale również dojechać do miejsca wypadku i skutecznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz pomóc poszkodowanym.

Dziękuję prezydentowi za wieloletnią współpracę, która przejawia się nie tylko dofinansowywaniem sprzętu i pomocą w remontach komisariatów, ale także przy sprawnej organizacji wszystkich imprez masowych w Poznaniu - mówił insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu. Nowy radiowóz może być wykorzystywany do wszystkich zadań policjantów ruchu drogowego. Będzie nim można badać pojazdy na zawartość spalin. Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używany - dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów – dodaje.

Finansowanie policji nie jest naszym formalnym obowiązkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo mieszkańców w dużej mierze zależy również od samorządów - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Dlatego z roku na rok miasto przeznacza coraz większe środki na wsparcie mundurowych. To przekłada się na poczucie bezpieczeństwa poznaniaków, które dziś jest jednym z najwyższych w kraju – dodaje.

Specjalistyczny samochód jest już dwunastym autem współfinansowanym w tym roku przez Miasto Poznań.

Reklama