Reklama
Reklama

Donald Tusk na obchodach 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. "Zadzwoniła Ewa Kopacz więc przyjechałem"

Przewodniczący Rady Europejskiej był gościem odbywających się dziś głównych uroczystości z okazji 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego.

Donald Tusk wziął udział w uroczystym posiedzeniu senatów czterech uczelni świętujących jubileusz tj. UAM, UMP, UPP i AWF.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Uniwersytety to jest poważny problem, to jest europejski problem. W latach spokoju wydaje się, że to tylko uczelnie gdzie uczą się studenci, wykładają profesorowie doktorzy ale bywają takie momenty, kiedy nagle uświadamiamy sobie, że to rdzeń Europy, gwarancja wolności i przestrzeń publiczna bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać - mówił w swoim przemówieniu Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej tłumaczył humorystycznie też, dlaczego na dzisiejszych uroczystościach "trzeba być" . Byli u mnie studenci z opiekunami z waszej uczelni ze stosownym zaproszeniem. Powiedziałem im, że postaram się być. Po pewnym czasie zadzwonił telefon i była to pani premier Ewa Kopacz. Powiedziała - to jest Wielkopolska, to jest Poznań, to jest stulecie wielkiego uniwersytetu. Tu nie ma się co starać, tu trzeba być. Miejsca na negocjacje nie było, więc się stawiłem - mówił.

Donald Tusk w swoim przemówieniu nawiązał również do wystąpienia Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego pisma "Liberte!", który ostro skrytykował polski Kościół. U nas kilka dni temu rozpętała się burza po jednej z wypowiedzi na Uniwersytecie Warszawskim. Byłem świadkiem i uczestnikiem tego zdarzenia. Co ciekawe gorączka polityczna wokół słów, jakie tam padły przysłoniła moim zdaniem istotę problemu - mówił przewodniczący Rady Europejskiej. Kluczowe dziś pytanie brzmi - ile wolności jest na polskich uczelniach? Po co nam tak naprawdę uniwersytety? Czy uniwersytety pragną i mają możliwości realizować w pełni tą tzw. trzecią misję? Misję organizowania życia publicznego poza wykładami, organizowania ludzi o różnych poglądach i udzielania im gościnnych możliwości, aby te różne, nie zawsze pasujące innym poglądy wygłaszać. To jest właściwie istota europejskości - ta misja uniwersytetu. Tak naprawdę Europa to niezwykłe napięcie i piękna przestrzeń między katedrą a uniwersytetem - dodał.

Tusk odniósł się też do zatrzymania Elżbiety Podleśnej, która jest podejrzana oprofanację wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.To mi się nie mieści w głowie - mówił.

Całego przemówienia można posłuchać w materiale video:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
10℃
Poziom opadów:
4.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro