Reklama
Reklama

W Poznaniu testowany będzie nowoczesny elektryczny autobus. Pojawi się na dwóch liniach

fot. Materiały prasowe

Elektryczny, bezemisjny autobus eCitaro marki Mercedes pojawiać się będzie przez najbliższy tydzień na liniach 163 i 190.

Testowany autobus ma 82 miejsca dla pasażerów, ładowarki USB, systemy bezpieczeństwa ESP,ASR i Asystent hamowania BAS oraz układ rekuperacji. Magazyn energii stanowią w nim baterie NMC o pojemności 243 kWh, firmy AKASOL, z układem chłodzenia; Zastosowano w eCitaro ładowanie typu plug-in. System sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem pracuje w trybie w pełni zautomatyzowanym,, całość zarządzana jest przez "inteligentny thermomanagement" - wylicza Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Dominującym trendem w dzisiejszej motoryzacji jest elektromobilność jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza - mówi Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. Co prawda od dawna kupujemy autobusy o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin ale chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Kupiliśmy już 21 elektrycznych autobusów marki Solaris, które dotrą do nas niebawem, ale uważnie przyglądamy się temu co dzieje się w branży, bo jesteśmy otwarci na nowe technologie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak eCitaro sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych - dodaje.

Nasz autobus przeszedł wielomiesięczne testy związanie z zarządzeniem termiką i zużyciem energii w najbardziej surowych warunkach klimatycznych - mówi Alexander Skrzypczak, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie EvoBus Polska. Od Hiszpanii po Finlandię gdzie temperatury osiągały skrajne wartości, od +35 stopni do -10. Temperatura komfortu w przestrzeni pasażerskiej dobierana jest przez algorytm w zależności od temperatury zewnętrznej, a siła nadmuchu powietrza dostosowana jest do liczby pasażerów i stanu załadowania autobusu - kończy.

Nowoczesny autobus w najbliższych dniach będzie pojawiał się na liniach 163 i 190.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro