Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
23 17
Reklama

W Poznaniu testowany będzie nowoczesny elektryczny autobus. Pojawi się na dwóch liniach

j
środa, 24.04.2019 r.
godz. 16.31
j | środa, 24.04.2019 r., godz. 16.31
W Poznaniu testowany będzie nowoczesny elektryczny autobus. Pojawi się na dwóch liniach
fot. Materiały prasowe

Elektryczny, bezemisjny autobus eCitaro marki Mercedes pojawiać się będzie przez najbliższy tydzień na liniach 163 i 190.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
23°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
27°C 1020 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Testowany autobus ma 82 miejsca dla pasażerów, ładowarki USB, systemy bezpieczeństwa ESP,ASR i Asystent hamowania BAS oraz układ rekuperacji. Magazyn energii stanowią w nim baterie NMC o pojemności 243 kWh, firmy AKASOL, z układem chłodzenia; Zastosowano w eCitaro ładowanie typu plug-in. System sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem pracuje w trybie w pełni zautomatyzowanym,, całość zarządzana jest przez „inteligentny thermomanagement” - wylicza Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Dominującym trendem w dzisiejszej motoryzacji  jest elektromobilność jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza – mówi Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. Co prawda od dawna kupujemy autobusy o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin ale  chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Kupiliśmy już 21 elektrycznych autobusów marki Solaris, które dotrą do nas niebawem, ale uważnie przyglądamy się temu co dzieje się w branży, bo jesteśmy otwarci na nowe technologie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak eCitaro sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych – dodaje.

Nasz autobus przeszedł wielomiesięczne testy związanie z zarządzeniem termiką i zużyciem energii w najbardziej surowych warunkach klimatycznych – mówi Alexander Skrzypczak, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie EvoBus Polska. Od Hiszpanii po Finlandię gdzie temperatury osiągały skrajne wartości, od +35 stopni do -10. Temperatura komfortu w przestrzeni pasażerskiej dobierana jest przez algorytm w zależności od temperatury zewnętrznej, a siła nadmuchu powietrza dostosowana jest do liczby pasażerów i stanu załadowania autobusu – kończy.

Nowoczesny autobus w najbliższych dniach będzie pojawiał się na liniach 163 i 190.

Reklama