Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
23 17
Reklama

Arcybiskup Gądecki: przebudzony duch chrześcijanina nie może stać w miejscu, domaga się rozwoju

sk
niedziela, 21.04.2019 r.
godz. 09.52
sk | niedziela, 21.04.2019 r., godz. 09.52
Arcybiskup Gądecki: przebudzony duch chrześcijanina nie może stać w miejscu, domaga się rozwoju
fot. PAP/Piotr Nowak

Podczas Wigilii Paschalnej w katedrze homilię wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
23°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
27°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Metropolita poznański najpierw skupił się na wątkach dotyczących zmartwychwstania Chrystusa. Mówił m.in. o relacjach osób, które spotkały się ze zmartwychwstałym Zbawicielem czy relacjach o jego pustym grobie.
 
Arcybiskup Gądecki wskazywał m.in. na odbicie wizerunku Jezusa na Całunie Turyńskim. - Wizerunek Ukrzyżowanego na Całunie jest anatomicznie perfekcyjny, są tam widoczne rany spowodowane biczowaniem, koronowaniem cierniem, niesieniem krzyża itd. Współczesna nauka nie jest w stanie odtworzyć tego typu odbicia. Badania naukowe mówią, że obraz na Całunie powstał na skutek wybuchu nieznanej energii od wewnątrz, co spowodowało „przypalenie” powierzchni włókien. Eksperci medycyny sądowej - opierając się na znajomości procesu krzepnięcia krwi -  twierdzą, że ciało Jezusa zostało zawinięte w Całun po dwóch i pół godzinach od śmierci i pozostało w nim nie dłużej niż 36 godzin, gdyż nie pozostawiło żadnych śladów pośmiertnego rozkładu - mówił duchowny.
 
W drugiej części homilii arcybiskup Gądecki prowadziła rozważania dotyczące zmartwychwstania ciała oraz ducha. Tradycyjnie podczas Wielkiej Nocy wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

- Przebudzony duch chrześcijanina – po otrzymaniu Chrztu świętego - nie może stać w miejscu, on  domaga się ciągłego rozwoju - przypominał metropolita poznański.

Reklama