Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 2

Poznań z wysokim ratingiem nadanym przez Moody's. „Jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju”

j
wtorek, 13.02.2018 r.
godz. 17.30
j | wtorek, 13.02.2018 r., godz. 17.30
Poznań z wysokim ratingiem nadanym przez Moody's. „Jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju”
fot. Tomasz Jan Marciniak

Jedna z najbardziej znanych agencji ratingowych na świecie – Moody's nadała miastu Poznań ocenę "A3" z perspektywą stabilną. Oznacza to, że miasto jest w bardzo dobrej kondycji finansowej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1005 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1000 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1009 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ocena "A3" oznacza to, że miasto posiada dużą zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych długów, a poznański budżet jest solidny. Natomiast stabilna prognoza oznacza, że w najbliższym, czasie ta wiarygodność nie powinna się pogorszyć. Są to bardzo ważne informacje dla banków i inwestorów.

W komentarzu do oceny agencja podkreśla, że Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Zróżnicowana i bogata gospodarka miasta, zdominowana przez usługi, przyczynia się do tego, że w Poznaniu wartość PKB na mieszkańca jest dwa razy wyższe od średniej krajowej. Poznań ma też najniższą stopę bezrobocia wśród polskich miast – tłumaczą miejscy urzędnicy. 

Wysoka ocena ratingowa jest ważna, gdyż pozwala m.in. na zaciąganie przez miasto kredytów na korzystniejszych warunkach, np. na finansowanie inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych - wyjaśnia Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania. Z drugiej strony opinia agencji ratingowej potwierdza dobrą kondycję finansów miasta oraz gospodarki miejskiej, co z kolei nie jest bez znaczenia dla mieszkańców lub potencjalnych inwestorów planujących inwestować w mieście – dodaje.

Moody's to jedna z najbardziej znanych i znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 30 tys. emitentów ze 100 krajów świata. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych, ale też przyszłych inwestorów, o wypłacalności tego miasta i o jego wiarygodności.

Reklama