Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 -2
Reklama

Ponad 100 cukierni może wypiekać rogale świętomarcińskie: gdzie są najlepsze?

KaT
czwartek, 3.11.2016 r.
godz. 13.41
KaT | czwartek, 3.11.2016 r., godz. 13.41
Ponad 100 cukierni może wypiekać rogale świętomarcińskie: gdzie są najlepsze?
fot. Włodzimierz Hoppel

W czwartek w Izbie Rzemieślniczej odbyło się uroczyste przekazanie certyfikatów cukierniom, które mogą wypiekać rogale świętomarcińskie. W tym roku certyfikat trafił do ponad 100 cukierni. W samym Poznaniu wypieczonych ma zostać nawet 600 ton rogali. Gdzie są najsmaczniejsze?

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1045 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1038 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1035 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI

Ponad 100 cukierników z Wielkopolski otrzymało w czwartek certyfikaty uprawniające do wypiekania i sprzedawania tradycyjnych świętomarcińskich rogali. Jak powstają? Półfrancuskie ciasto jest czterokrotnie wałkowane, następnie jest dzielone, formowane w paski i faszerowane słodkim nadzieniem składającym się z białego maku, cukru, masy jajowej, tłuszczu, rodzynek, orzechów, owoców w syropie lub kandyzowanych oraz aromatu migdałowego. Każda cukiernia ma swoją recepturę. Różnica polega m.in. na dodatkach w masie - jedne cukiernie miksują rodzynki czy owoce, a inne nie.

Za rogale zapłacimy w tym roku od około 30 do nawet 50 złotych za kilogram. Co ważne, rogale chronione są patentem i znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne, a to oznacza, że mogą być wypiekane regionalnie. W Poznaniu cukiernicy mogą ich wypiec około 600 ton w samym listopadzie.

W ubiegłym roku pytaliśmy czytelników o to, gdzie można zjeść najlepsze świętomarcińskie rogale. Podobnie jak rok wcześniej - wygrał Caritas uzyskując 47% głosów. Na drugim miejscu znalazła się cukiernia Hanna Piskorska (20%), a na trzecim „Inna cukiernia” (11%). Na uznanie zasłużyły też cukiernia Elite (7%) i cukierni Liczbańscy (4% głosów).

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej tegorocznej sondzie:

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Reklama