Pogoda jutro Pogoda Poznań
Reklama
W Szamotułach dbają o zdrowie psychiczne mieszkańców, a w Gołańczy odzyskano kościół
REKLAMA | aktualizacja: Poniedziałek, 2 2021 roku, godzina 06: 2

W Szamotułach działa już Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, które bezpłatnie wspiera mieszkańców. Z kolei w Gołańczy, w północnej części Wielkopolski, kościół św. Wawrzyńca na nowo może pełnić swoją funkcję.

W Szamotułach dbają o zdrowie psychiczne mieszkańców, a w Gołańczy odzyskano kościół

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Nawet 8 milionów Polaków może mieć problemy ze zdrowiem psychicznym. Niestety specjalistów jest jak na lekarstwo, a co za tym idzie - kolejki są długie, a terapia prywatna kosztowna. Dlatego w Wielkopolsce powstają Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego. Od niedawna z tego typu placówki mogą korzystać mieszkańcy powiatów szamotulskiego i międzychodzkiego.

Na miejscu dostępny jest zespół specjalistów. Podopieczni mogą skorzystać z pomocy psychologa, psychiatry, psychoterapeuty czy pielęgniarki. Ponadto pacjenci uzyskują pierwszą i najważniejszą pomoc już w ciągu 72 godzin od momentu zgłoszenia. Podopieczni uczą się mówić o swoich emocjach przez terapię w grupach czy zajęcia plastyczne. Dodatkowo działa tu zespół wyjazdowy, który odwiedza mieszkańców w ich domach i wspomaga chociażby w załatwieniu różnego typu spraw urzędowych czy formalności. Aby uzyskać pomoc należy dzwonić na numer 530 310 305, więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/SCZPSzamotuly/

Gołańcz z pięknym kościołem

Gołańcz to niewielka miejscowość, gdzie działa jedna parafia - pod wezwaniem świętego Wawrzyńca. Kościół zbudowano tu około 90 lat temu, ale w 2019 roku doszło do tragedii. Kościół spłonął przez awarię miksera mikrofonowego. Parafianie próbowali odbudować go sami, ale koszty były ogromne. Dlatego bezcenna okazała się pomoc z Funduszy Europejskich.

Kościół odzyskał dawny blask - sprowadzono z Holandii organy, w miejsce tych, które całkowicie spłonęły w pożarze. Zadbano o każdy detal, bo przy pracach obecni byli konserwatorzy zabytków. Odnowiono malowidła na sufitach oraz w prezbiterium. Odrestaurowano rzeźby, obrazy oraz freski w bocznych nawach.

Więcej na temat pomocy psychicznej dla mieszkańców regionu oraz historii kościoła w Gołańczy w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 57).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RPEhupET2V8[/youtube]

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Tragiczny wypadek w Swarzędzu: kierowca usłyszał zarzuty. Grozi mu 8 lat więzienia
Po tragicznym wypadku do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu zarzuty usłyszał 18-letni kierowca samochodu, który prowadził auto bez uprawnień i pod wpływem alkoholu.
więcejCzytaj więcej | Niedziela, 2017.11.19 11:15
Tłumy na placu Wolności. Ruszyło Poznańskie Betlejem
W sobotę wystartowało Poznańskie Betlejem, czyli świąteczny jarmark. Szereg atrakcji będzie czekał w tym roku na mieszkańców i turystów na placu Wolności i Starym Rynku.
więcejCzytaj więcej | Sobota, 2017.11.18 20:50