Reklama
Reklama

Firma chciała wypłacić po 300 złotych premii za głos oddany na Rafała Trzaskowskiego?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Taką propozycję miał złożyć swoim pracownikom szef jednej z dużych wielkopolskich firm.

O sprawie informuje TVP 3 Poznań. Dziennikarze dotarli do pracowników firmy z powiatu średzkiego, którzy anonimowo opowiedzieli, że szef zaproponował, by poszli na drugą turę wyborów prezydenckich i po zakreśleniu sfotografowali kartę wyborczą. Za udokumentowanie w ten sposób faktu, że głos został oddany na Rafała Trzaskowskiego mieli dostać 300 zł premii. Według cytowanych pracowników cel ich szefa był jeden - by Andrzej Duda przegrał wybory.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Jeśli uprawniony do głosowania przyjmie jakąś korzyść, np. korzyść majątkową za to, że uległ presji i oddał swój głos w sposób niezgodny z własnym przekonaniem, to w takiej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem przekupstwa wyborczego - tłumaczy w rozmowie z TVP3 Poznań adwokat i radca prawny dr Rafał Wrzecionek. Grozi za to nawet 5 lat więzienia.

Działaniem firmy, która zatrudnia kilkaset osób oburzone są władze powiatu. To bardzo naganne postępowanie. Nie powinno się wywierać nacisku na pracownika. Żyjemy w wolnym państwie i decyzje powinniśmy podejmować bez żadnej presji - mówi cytowana przez TVP3 Poznań wicestarosta powiatu średzkiego Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka.

Przedstawiciele zarządu firmy nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
19℃
14℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro