Reklama
Reklama

Żołnierze z 12 WBOT walczą o upragnione "dwie belki"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Kapralami zostaną tylko najlepsi.

Trwa kurs podoficerski "SONDA". Po raz pierwszy, za organizację części praktycznej dla swoich żołnierzy odpowiada wielkopolska brygada. Nad ich wyszkoleniem czuwają instruktorzy oraz Starsi Podoficerowie Dowództwa wielkopolskiej brygady. Właśnie zakończyła się część praktyczna. Podczas zajęć, instruktorzy skupiają się na podnoszeniu wśród żołnierzy umiejętności dowódczych, kładą akcent na naukę przywództwa wojskowego a także metodykę. Są to niezbędne elementy potrzebne do uformowania dowódcy - relacjonuje ppor. Anna Jasińska,
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Na kurs w Szkole Podoficerskiej "SONDA" przyjęto 27 kandydatów z 12 WBOT. Szkolenie rozpoczęło się nauką e-learningową, które było preludium do dalszej części zmagań o stopień kaprala. Część praktyczna w Skwierzynie, rozpoczęła się 6. czerwca. Od tego momentu, ubyło już 5 żołnierzy. Nie można zakładać, że wszyscy kandydaci otrzymają promocję podoficerską. Na taki stopień trzeba naprawdę zasłużyć. Ci ludzie mają zostać w przyszłości dowódcami drużyn i sekcji a to oznacza, że będą odpowiadać za swoich żołnierzy i stawiać im zadania. Muszą nauczyć się przywództwa. - tłumaczy st.chor.sztab. Jacek Kaźmierczak, Starszy Podoficer Dowództwa 12 WBOT.

Najbardziej wymagającym elementem w wyszkoleniu podoficera jest taktyka. Tym razem na zadania trzeba spojrzeć z perspektywy instruktora- dowódcy. Ponadto, przyszli podoficerowie uczą się pracy na mapie, interpretacji rozkazu bojowego oraz sporządzania planów pracy. Większość czasu kursanci spędzili w terenie, jednak gdy wracali do koszar - uczyli się m.in. musztry i metodyki - dodaje ppor. Jasińska.

Aby zostać podoficerem, nie wystarczy samo ukończenie kursu SONDA. Każdy, kto wytrwa do końca, musi zdać egzamin końcowy. Poziom wiedzy i umiejętności dowódcze sprawdzać będą instruktorzy 12 WBOT, którzy poddają terytorialsów ocenie każdego dnia oraz instruktorzy ze Szkoły Podoficerskiej SONDA. Zwieńczeniem kursu będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych "dwóch belek".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
19℃
14℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro