blog background
 
PierniczyMotorniczy: Poznański Bimbajarz
tramwaj,bimba,autobus,motorniczy,kierowca,praca,komunikacja miejska,społeczeństwo,miasto,Poznań
metka_epoznan
WORLD BLOOD DONOR DAY
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 130

WSTĘP

Krew ( język łaciński SANGUIS ) – płyn ustrojowy, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową, oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu.

Czternasty czerwca. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Od tej blogerki – Martyny Grudzień zapożyczyłem i zacytowałem bardzo skróconą definicję krwi. Tematyka obszerna i rozległa jak morza i oceany. Dlatego moim zamiarem, nie jest powielanie opisów i operatów o wielowymiarowości zagadnienia. Duża cześć aspektów odnoszących się do krwi ma także, magiczne oraz okultystyczne podłoże i “zabarwienie”. Budząc w nas czasami – niepokój i strach. W tym sektorze, w jego poszczególnych segmentach napisano już chyba wszystko.Tym razem będzie bardziej przyjaźnie i przyziemnie. O tym nie czytaliście, bo jeszcze nikt obszerniej nie napisał. Przedstawię ciekawostki i fakty, a także skrócony rys historyczny  – taki “z krwi i kości”! Przybliżenie i skonfrontowanie tej szczególnej daty z pozytywnymi działaniami. Gdzie? Oczywiście, w moim miejscu pracy – MPK POZNAŃ. Zapraszam do poniżej lektury…

Pierniczy Motorniczy

—————————————————————

W przyszłym roku Klub Honorowych Dawców Polskiego Czerwonego Krzyża przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu będzie obchodził 50-lecie istnienia. Nie oznacza to formalnie, podobnego stażu, jeśli chodzi o klubową działalność.

Dlaczego? Po nitce do kłębka…

Zaczynamy!

Kiedy w 1971 roku, pracownik z zajezdni Kacza – Jan Pierzgalski wpadł na pomysł powołania przyzakładowego klubu krwiodawców, nikt wtedy nie przypuszczał, że ta piękna i szlachetna działalność będzie trwać po dziś dzień. Zaniechany początkowy entuzjazm, spowodował w latach 80-tych chwilowy upadek klubu i zawieszenie działalności na niwie zakładowej. Początek lat 90-tych. Z wielkim prawdopodobieństwem w roku 1992 klub reaktywuje swoją działalność. Na jego czele staje charyzmatyczny Adam Kryszak.

Mało osób wiedziało, że zaczynał jako motorniczy. Jednak na długie lata związał się z autobusami. Ten kierowca z przywołanej powyżej zajezdni, dzierżył tytuł pierwszego prezesa klubu. Tchnął w zakładowych krwiodawców nowego ducha i „zaraźliwy” pozytywny entuzjazm!

Siedzibą początkową było pomieszczenie w nieistniejącej już zajezdni Gajowa. Akcje poboru krwi odbywały się w pobliskim Domu Tramwajarza na ulicy Słowackiego. To sala dawnego kina „Amarant” kojarzona była z darczyńcami krwi. W początkowej fazie zbiórka odbywała się 4 razy do roku. W latach kolejnych to już 6 spotkań w cyklu dwudniowym – sobota / niedziela. Od 2009 roku punktem poborowym krwi jest goszczący na zajezdni Głogowska – krwiobus. Przyjeżdża on zgodnie z rocznym, ustalanym wcześniej harmonogramem.

Aktualnie dodatkowe, co wtorkowe spotkania dawców krwi na Rondzie Rataje dają sumarycznie w skali roku około 60 akcji i przeszło 1000 litrów życiodajnego płynu! Jak powszechnie wiadomo – krwi nie da się wyprodukować!

„KROPLA DO KROPLI,

A BĘDZIE MORZE.”

W roku 2011 nowe lokum tej społeczności to zajezdnia Forteczna. Przez długie lata działalności Adama Kryszaka – „mpkowski” klub krwiodawców na trwałe wpisuje się w zakładowe i ogólnopolskie, cykliczne przedsięwzięcia odbijające się szerokim echem w skali kraju. Zaliczyć do nich można na pewno, odbywający się coroczny lipcowy Woodstock, przemianowany na Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.

Od 2005 roku na festiwalu gości klubowy wolontariat w wyznaczonych punktach poborowych. Do kolejnych dużych imprez obsługiwanych przez zaangażowanych „wampirowiczów” podczas punktów poborów, jest styczniowe wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu.

Klub HDK PCK przy MPK Poznań rośnie w siłę, otwarty na nowych oraz stałych członków oddających krew. Za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK, klub otrzymuje najwyższe odznaczenie organizacyjne – Kryształowe Serce! Coraz częściej w zakładowym kwartalniku Z ŻYCIA MPK można przeczytać o „mpkowskim” klubie krwiodawców i wywiadach przeprowadzonych z Kryszakiem.

Żartobliwie nazwany przez klubowych współpracowników „Prezes – Krokodyl” wraz z Zarządem doceniają przychylność władz MPK. W ramach wdzięczności, kierowane były wielokrotne podziękowania – chociażby jak na załączonej fotce, w postaci statuetki dla Kierownictwa Wydziału Tramwajowego z 2000 roku.

Wcześniejszy jubileusz 40-lecia Klubu był hucznie obchodzony przy udziale najwyższych władz HDK i Zarządu firmy. Kryszak bardzo dbał o „pijar”. Udawało mu się wielokrotnie załatwić jakieś zapowiedzi zbiórek krwi oraz relacje w mediach. Bo zbiórki były otwarte tzn. mogły przychodzić osoby z zewnątrz. Podczas spotkania Prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. – Wojciech Tulibacki powiedział na 40-leciu Klubu, że wkład krwiodawców dla wizerunku firmy jest nie do przecenienia! Trudno się z tym nie zgodzić. Miał rację. W szczytowym okresie Klub miał przeszło 500 zrzeszonych krwiodawców! To imponująca liczba. Zliczając rzecz jasna pracowników MPK i osoby spoza spółki.

Pytanie podstawowe. Gdzie trafia zebrana krew? Najczęściej zbiórki odbywają się na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi ( klinika przy ul. Szpitalnej ) oraz na rzecz ofiar wypadków drogowych, także na „żądanie – imienne” gdy jest pilna potrzeba.

Po nagłej i niespodziewanej śmierci Adama Kryszaka w listopadzie 2012 roku, prezesurę przejmuję długoletni członek HDK – Sławomir Mróz. W przeszłości, w czasie odbywania służby wojskowej w 7 Pułku Łączności – Bydgoszcz, zaczyna on swoją przygodę z krwiodawstwem. Jednostka jest miejscem „krwawego debiutu”. Jest maj 1994. Rok później, po zakończeniu „woja” przeprowadza się do Poznania. W pierwszym półroczu 1996 zdobywa uprawnienia do kierowania tramwajem, a w lipcu podejmuje pracę w MPK Poznań. Zanim osiadł na dobre w stolicy Wielkopolski, postanowił już jako cywil i motorniczy przez pół roku objeździć torowisko tramwajowe w Bydgoszczy! Miało to miejsce na przełomie lat 1997/1998.

Wybiera zielone tramwaje!

Czerwone barwy bydgoskiego przewoźnika, już tylko miło wspomina. Come back do krainy Pyrlandii nastąpił w kwietniu 1998 roku. Także powrót do firmy i trwa po dziś dzień, piastując kilka stanowisk i funkcji. Po kolejnych „wielolitrażowych” odznaczeniach w odcieniach brązu, srebra i złota, zdobywa w lutym 2019 roku najwyższe w polskim krwiodawstwie indywidualne wyróżnienie Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Tak jak i inni członkowie klubu. Od kilku dekad trzon jej stanowią zarówno pracownicy przedsiębiorstwa jak i osoby z zewnątrz. Wyróżnić trzeba sekretarza – Radosława Lewandowskiego, a także panie – Hannę Kolską i Annę Kmet. Wymienione osoby poza długoletnim stażem i stałymi obowiązkami klubowymi, administrują dodatkowo fanpage HDK przy MPK Poznań;

www.facebook.com/klubhdkmpkpoznan/

Pomysł obecnego prezesa z powołaniem do życia „fejsbukowej” strony informacyjnej okazał się rozwiązaniem ze wszech miar trafnym i pożądanym. Pierwsze wpisy pojawiły w styczniu 2017 roku. Oprócz informacji bieżących, można dotrzeć do foto relacji z różnych wcześniejszych akcji, zlotów i obsługi imprez przez naszych wolontariuszy. Z dużym zaciekawieniem wysłuchałem także opowieści Sławka Mroza o różnych okolicznościowych i cyklicznych imprezach integrujących środowisko krwiodawców w Polsce. Żeby nie być gołosłownym – przytaczam fragment wypowiedzi.

cyt. „…kluby raz do roku organizują rajd “Czerwona Róża”, co roku inny klub w swojej miejscowości …. Na takim Rajdzie są różne zadania, gdzie wyznaczone grupy z klubów wykonują zadania (konkurencje), to po śniadaniu. Wieczorami mamy spotkania przy ognisku lub grillu. W czasie wolnym popołudniami – zwiedzanie ciekawych miejsc w danej miejscowości. Konkurencje są różne w zależności co organizator wymyśli. Południe Polski często robi jakieś wyprawy w niskie góry, zdobywanie szczytów, konkurencje sprawnościowe, strzelanie z broni pneumatycznej, zawody na basenie, dużo było by wymieniać. Dzień kończy się ogniskiem i wręczeniem drobnych nagród dla drużyny, która zwyciężyła punktowo w danym dniu. W ostatni dzień mamy wręczanie nagród głównych. Rajd taki trwa cztery dni, od czwartku do niedzieli…”

Więcej o historii rajdu “Czerwona Róża” znajdziesz tutaj.

Kolejną imprezą integracyjna wartą wspomnienia jest Ogólnopolski Rajd Samochodowy Honorowych Dawców Krwi PCK. W ośrodku PCK Sława w województwie lubuskim rozpoczyna się honorowy start. Trasa ( Sława-Bojadła-Trzebiechów-Sulechów-Kalsk-Sława ) prowadzi przez malownicze okolice. Ze szczegółowym programem XXIII edycji tego rajdu, który odbył się 2019 roku można zapoznać się klikając na poniższy odnośnik.

http://www.pck.zgora.pl/2019/07/xxxiii-ogolnopolski-rajd-samochodowy.html

Ciekawostką wśród wielu przeróżnych konkurencji ( min. jazda z talerzem na masce pojazdu – na talerzu piłka tenisowa, albo przeciąganie auta na czas ) jest również słynna „kręciołka” im. Adama Kryszaka. Pierwszy prezes HDK PCK przy MPK Poznań był jej pomysłodawcą. To szereg trzech zadań następujących po sobie. Zabawa zaczyna się od oparcia rąk i głowy o wkopany wcześniej słupek. Błyskawiczne, dziesięciokrotne okrążenie wokół niego. Taki „pijany” uczestnik musi dobiec do kija hokejowego i trafić pięcioma piłkami do bramki. Błędnik szaleje – niełatwa sprawa. Śmiechu co nie miara. Liczy się szybkość i precyzja. Oczywiście najlepsza ekipa wygrywa.

Kompletnie nie mam pomysłu na zakończenie tego wpisu. Gdy jednak się dłużej nad tą tematyką zastanowić, to w moim osobistym odczuciu nie ma i nie będzie nigdy zamknięcia tego tematu i podsumowań. Dobrowolnie oddawane „czerwone litry” życia są niezbędne i potrzebne innym.  Ta bezinteresowna „danina” musi trwać i niech trwa na wieki wieków! W niewiadomej chwili naszego żywota, przyjdzie czas, że i nam ten „życiodajny koktajl” będzie pilnie potrzebny. Właśnie – może tylko to wystarczy sobie uświadomić, żeby zrozumieć i samemu spróbować „dać siebie innym”

Dając od siebie, to co mamy najcenniejsze do ratowania ludzkiego życia – KREW, to w mojej opinii najwyższa forma poświęcenia i umiłowania dla innego człowieka. Być jak ONI – bohaterowie…

♫♫♫

…Zostań bohaterem miłości

Oddaj krew w Przypływie Radości

Zostań dawcą miłości

Honorowym krwi dawcą,

zrób to dla miłości…

♫♫♫

– – – – – – – – – – – – – – – –

Zapraszam na bloga www.pierniczymotorniczy.pl

Tam w każdym z wpisów, dodatkowo oprawa graficzno-zdjęciowa oraz odnośniki!


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
PIERNICZYMOTORNICZY
http://pierniczymotorniczy.pl/.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Krzysztof Żukiewicz. Mieszkam i pracuję w Poznaniu.
Skoro trafiłeś na tego bloga to nieprzypadkowo. Lubisz tramwaje?
Ja także się z nimi zaprzyjaźniłem, mam nadzieję że na dłużej 🙂 .
Jako MOTORNICZY muszę gdzieś odreagować, dlatego przelewam nadmiar emocji na papier.
Być może czytając, inni się uśmiechną w wolnych chwilach od pracy, bo za sterem to już nam tak wcale nie do śmiechu…Gdy to mi nie pomaga, nie wystarcza, to wyskakuje z “mpkowskiego stroju” i biegnę niczym Tom Hanks z kultowego filmu Forrest Gump ;-). Wysiłek a w zamian pozytywne endorfiny to najlepsza odtrutka dla każdej stresogennej dziedziny pracy do której prowadzenie pojazdu szynowego na pewno się zalicza.

Jaki jest cel tego bloga?

Przybliżyć możliwie przystępnie, bez zbędnej napinki i w różnych “odcieniach” charakter naszej pracy.
“Efektem ubocznym” bloga jest pokazanie, że jesteśmy normalnymi ludźmi i jak wszyscy idziemy do pracy, a następnie pragniemy także wrócić do swoich domów uśmiechnięci jak większość przez nas przewożonych pasażerów 😀 .
Przeczytaj chociaż jeden z tych “wydumań”. Jeżeli nawet warga lub brew Tobie nie drgnie,
to szkoda czasu na czytanie kolejnych
POLECANE STRONY
www.pierniczymotorniczy.pl
ARCHIWUM WPISÓW
DREDZIARZOWI TEŻ WŁOSY DĘBA STAJĄ (30 wrz 2020)
DAMULA, LAKUMBA, DIGIDI I INNE TRAMWAJOWE POJĘCIA – ZAKLĘCIA / wpis z dnia 11 sierpnia 2020 (30 wrz 2020)
WORLD BLOOD DONOR DAY (15 cze 2020)
ŚLEDZIKI I BERMUDY Z OPASŁEGO SEGREGATORA (27 maj 2020)
HALUNY I ŻYCIOWY HORROR (2 kwi 2020)
TRZY W JEDNYM / wpis z dnia 3 marca 2020 (2 kwi 2020)
T ak K oleżanki K oledzy F itness / wpis z dnia 2 lutego 2020 (2 kwi 2020)
DWIE STRONY MEDALU / wpis z dnia 3 stycznia 2020 (2 kwi 2020)
OCH, KAROL / wpis z dnia 10 grudnia 2019 (2 kwi 2020)
JESIENNE TOROWISKO / wpis z dnia 30 października 2019 (2 kwi 2020)
KIM JEST MOTORNICZY? / wpis z dnia 9 października 2019 (2 kwi 2020)
POKIWKA / wpis z dnia 2 września 2019 (2 kwi 2020)
KURTYNA / wpis z dnia 4 sierpnia 2019 (2 kwi 2020)
WE ARE THE CHAMPIONS / wpis z dnia 25 lipca 2019 (2 kwi 2020)
NOCNE LINIE TRAMWAJOWE / wpis z dnia 17 czerwca 2019 (2 kwi 2020)
KIEROWCY Z INDII / wpis z dnia 1 maja 2019 (2 kwi 2020)
SALOON / wpis z dnia 19 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
KRYPTONIM “ELIMINATOR” / wpis z dnia 1 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
NASZA GAMMA LF 02 AC / wpis z dnia 16 marca 2019 (2 kwi 2020)
HISTORIA PEWNEJ REKLAMY / wpis z dnia 4 lutego 2019 (2 kwi 2020)
ZAWODOWA WOLNOŚĆ / wpis z dnia 11 stycznia 2019 (2 kwi 2020)
BLASZANE BĘBENKI / wpis z dnia 21 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJOWY *PAT / wpis z dnia 18 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
JADĘ I OBSERWUJĘ / wpis z dnia 10 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
MAGICZNA KSIĘGARNIA / wpis z dnia 27 listopada 2018 (2 kwi 2020)
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ? ŻYJMY BEZ OGRANICZEŃ! / wpis z dnia 9 października 2018 (2 kwi 2020)
SAMO ŻYCIE / wpis z dnia 31 sierpnia 2018 (2 kwi 2020)
LANDARA NA SCENIE / wpis z dnia 26 lipca 2018 (2 kwi 2020)
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH / wpis z dnia 18 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
PRAPOCZĄTEK PIERNICZENIA / wpis z dnia 9 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
BOMBOWE HISTORIE / wpis z dnia 23 maja 2018 (2 kwi 2020)
TORCIK Z JEDNĄ ŚWIECZKĄ / wpis z dnia 24 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
“KOSMICZNY” JASIU / wpis z dnia 4 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
WŁOSKIE TRAMWAJE W POZNANIU! / wpis z dnia 1 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
BLASKI I CIENIE – BLOGOWANIE / wpis z dnia 12 marca 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJARKI WCZORAJ, TRAMWAJARKI DZISIAJ / wpis z dnia 7 marca 2018 (2 kwi 2020)
DZIEŃ KOBIET – WALENTYNKI ( do przerwy 0 : 1 ) / wpis z dnia 9 lutego 2018 (2 kwi 2020)
NA BAZARZE TRAMWAJARZE / wpis z dnia 5 lutego 2018 (2 kwi 2020)
DZWONEK BIMBAJARZA – KOSZMAR KIEROWCÓW / wpis z dnia 16 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
UZALEŻNIENIA TRAMWAJARZA / wpis z dnia 10 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
AZYMUT ZAJEZDNIA – NOCNE DO NABRZEŻA CUMOWANIE! / wpis z dnia 27 grudnia 2017 (2 kwi 2020)
NADZÓR W RUCHU / wpis z dnia 25 listopada 2017 (2 kwi 2020)
UŚMIECH MOTORNICZEGO – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ? / wpis z dnia 28 października 2017 (2 kwi 2020)
PRZESILENIE Z MOTORNICZYM W TLE / wpis z dnia 15 września 2017 (2 kwi 2020)
NIEWYPOWIEDZIANY BOHATER / wpis z dnia 17 sierpnia 2017 (2 kwi 2020)
BŁĘDNE KOŁO / wpis z dnia 7 lipca 2017 (2 kwi 2020)
MIĘSIĘCZNICA MŁODEGO MOTOROWEGO / wpis z dnia 13 czerwca 2017 (2 kwi 2020)