blog background
 
PierniczyMotorniczy: Poznański Bimbajarz
tramwaj,bimba,autobus,motorniczy,kierowca,praca,komunikacja miejska,społeczeństwo,miasto,Poznań
metka_epoznan
“KOSMICZNY” JASIU / wpis z dnia 4 kwietnia 2018
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 59

Wszechświat ma odwieczny problem – nieustanne zmagania dobra ze złem. Od prawieków na planecie Ziemia też tak było, jest i zapewne będzie. Nic odkrywczego. Saga filmów „Stars Wars” która od lat króluje na światowych ekranach kin pokazuje dobitnie, że temat tych zmagań, tych tarć interesuje nas dogłębnie, to problematyka ponadczasowa…

Czy podświadomie nie jest tak, że każdy z nas jako jednostka, dąży do „znalezienia” siebie w tym Uniwersum? Określenie priorytetów, dążeń i celu w życiu? Szukamy umiejscowienia, przynależności i akceptacji nas w „panteonie” rasy ludzkiej? Często wykraczamy w tych przemyśleniach poza sferę logicznego myślenia i doszukujemy się jakiś przesłanek w kosmosie…

W tym wpisie nie będzie o tej wielkiej kosmicznej odysei, o tym kinowym arcydziele ale o ludziach ziemianach w których jest coś z kosmosu ;-). Czasami dość przypadkowo tacy pojawiają się na naszej drodze…

Dzień 6 marca, to dla jednych zwykły, niczym nieszczególny, niczym niewyróżniający się dzionek. Dla płci pięknej to już „lekki niepokój” w oczekiwaniu na niespodziewaną niespodziankę. Ta „brzydsza połówka” rasy ludzkiej już rozmyśla zatroskana i zafrasowana, co szczególnego kupić i o ile lżejsza będzie kieszeń ;-).

Dla piszącego te słowa powyższe rozterki były wtedy jeszcze dalekie, gdyż owego szóstego dnia marca miał urodziny. Dosyć niespodziewanym prezentem, ale jakże wzruszającym i przejmującym było poznanie „kosmicznego” Jasia.

JASIA CIESIELSKIEGO Z ROGOŹNA!

Zaproszony na spotkanie z Jasiem i jego rodzicami przybyłem o omówionej godzinie do zajezdni Głogowska. Gospodarzem oprowadzającym „po włościach” był Pan Piotr. Pomagającym troszkę Jasiowi w prowadzeniu Bety był Pan Robert. Towarzyszyła nam także w tym „zimowym tramwajowym pikniku” Pani Iwona oraz Pani Kasia uwieczniająca te chwile foto aparatem za zgodą oczywiście rodziców gościa specjalnego.

Dlaczego to spotkanie? Geneza.

Jakiś czas temu doszło do nieprzyjemnej sytuacji w tramwaju w której miał na swoje nieszczęście uczestniczyć Jasiu. To jedna z takich sytuacji, gdzie każdy zrobił wszystko prawidłowo, ale finalnie traumatyczne przeżycie mogłoby zostawić jakieś negatywne wspomnienia w głowie 7-  latka. Do tego nie mogliśmy tak „po ludzku” dopuścić, aby tramwaj temu poszkodowanemu Jasiowi źle się kojarzył …

Po tym zdarzeniu, w lutym Jaś wraz z rodzicami został zaproszony na Franowo. Tam wspomniany Pan Piotr, a także Pan Sebastian i Pani Halina czyli gospodarze obiektu pokazali cały „areał” piękna i magii tego miejsca.

FRANOWO – ZAJEZDNIA TRAMWAJOWA

Jaś był miejscem oczarowany. Oczarowani Jasiem byli uczestnicy spotkania. Na Franowie okazało się, że chłopak ma nieprawdopodobną, bogatą wiedzę tramwajową w szeroko pojętym znaczeniu. Odniosę się w tym miejscu do opisu spostrzeżeń Pana Piotra z wizyty Jasia na Franowie

  *cyt. „ …Nie mieliśmy jeszcze pojęcia, że mamy do czynienia z fanem i znawcą tramwajów. Zanim jeszcze wysiadł z samochodu już poprawiał błędy taty – “to nie jest Gamma tylko Moderus Beta” poprawił tatę gdy ten wskazał na niebieski tramwaj, który rzeczywiście był Moderusem Beta tyle że w barwach Wrocławia… ”

W czasie wizyty zdumienie nie opuszczało gospodarzy…

*cyt. „ …patrzeliśmy z nieukrywaną radością i wzruszeniem z jaką pasją
i wręcz miłością Jaś zadawał pytania i dzielił się wiedzą o tramwajach. Opowiadał o ich budowie, o tym na jakich liniach i trasach można je spotkać. Każdy tramwaj Jaś musiał dotknąć a podczas przejażdżki po zajezdni jego radość zaraziła nas wszystkich… ”

Rodzice Jasia zdradzili skąd te zainteresowanie się pojawiło…

Z JAKIEJ PLANETY JEST JASIU?

Mama tego „kosmity” mówi:

-Urodził się w 26 tygodniu ciąży w Poznaniu, szpital ulica Polna. Teraz mieszka w Rogoźnie.

Po rozmowie z Jasiem podczas wizyty na Głogowskiej , nie wiem dlaczego ale spojrzałem na niego jak na  bohatera kreskówki z moich czasów – HE-MANa! Pamiętacie jeszcze?

W oryginale: He-man and the masters of the universe.

Moje pokolenie na pewno pamięta! :-). Jaś przy tramwaju – ten błysk w oczach, mimika, gestykulacja i „bijąca” z jego twarzy nieprawdopodobna siła i moc! Jak przed lustrem, mam odbicie Jasia, po drugiej stronie Adam z planety Eternia,  główny bohater bajki gdy w danej mu mocy, chwyta za swój czarodziejski miecz i mówi:

– Na potęgę Posępnego Czerepu. MOCY PRZYBYWAJ!!!

Tytułowy bohater wraz z jego tygrysem zmieniają swoje oblicze, Adam zmienia się w He-Mana…

Jaś „przywdziewa” kostium tego bohatera gdy dotyka naszą bimbę…Bo nie wiem czy wspomniałem wcześniej, właśnie Jasiu emanuje taką mocą i energią, która jest dana tylko ludziom wyjątkowym. Napisałem, że Jasiu jeździ na swoim „kosmicznym wózku”? Że los od najwcześniejszych jego dni na planecie Ziemia nie szczędzi mu trudności i przeszkód? O tym, że urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym? Pewnie też nie napisałem wcześniej, że wbrew nierokującym dobrze zapowiedziom lekarskim, Jaś robi coraz większe postępy? Postępy to przede wszystkim zasługa Jasia i ogromne zaangażowanie w rehabilitację rodziców, najbliższej rodziny oraz ludzi dobrej woli.

Jaś Tramwajarz to inteligentny i żywotny dzieciak ze swoją nieprawdopodobną pasją tramwajową. Rodzice Jasia zauważyli to rodzące się zainteresowanie podczas dojazdów do Poznania na regularne zabiegi. Cześć trasy rodzice wraz z chłopcem pokonywali tramwajem.

Tak się zaczęło…

– Teraz ja i mąż, wzajemnie przypominamy sobie, że trzeba wygospodarować dodatkowy czas do takiego wyjazdu, gdyż synek „nie daje nam żyć”, co rusz wymyślając nowe trasy tramwajowo-wycieczkowe z różnymi rodzajami taboru po mieście. :-) Opowiedziała Mama Jasia, Pani Marzena.

W obecności tego niezwykłego chłopca czas przelatuje jak „wiatr przez włosy” – szybko i pozostawia „rozgardiasz” na (w)głowie…

Bliźnięta, nie, nie to nie moje marzenie na powiększenie rodziny ;-), tylko znak zodiaku tego nietuzinkowego przyjaciela poznańskich tramwajarzy. Co wyczytałem w mądrym operacie wróżbity? „Osoby urodzone w znaku Bliźniąt mają bystry umysł i wiele zainteresowań” a w czołówce tego opisu „Znak Bliźniąt przynależny jest do żywiołu Powietrza, czyli do znaków zmiennych. Patronem tego znaku jest Merkury. Połączenie to daje osobom urodzonym w Bliźniętach pewną niestałość, potrzebę szukania swojego miejsca, coś, co cały czas gna je na przód i każe wierzyć, że gdzieś, pod innym niebem jest coś, co je uszczęśliwi…”. Czyli jednak kosmita ;-)!

Patrzę na Jaśka „kosmitę” i tak sobie myślę. Dobrze się stało, tak stać się musiało, że to towarzystwo w Zajezdni wspólnie się spotkało? Tajemnicza energia, przeznaczenie, a może magiczna moc, albo układ gwiazd i konstelacji? Nie wiem… Wiem jedno, Pan Piotr i wszyscy zaangażowani pomagający podczas tych spotkań, w suwenirach chłopakowi coś tam przekazali? Kamień węgielny? Czapkę mocy? Nieeeee, oni WSZYSCY i ja to piszący żeśmy po stokroć o wiele cenniejsze od przekazanych gadżetów – DOSTALI! Ale co? Moc i siłę, naturalność i „spontan” co „bije” od postaci Jasia i przeszywa   nasze serce niczym fluorescencyjny laserowy miecz świetlny z sagi Gwiezdnych Wojen.

DZIĘKUJĘ TOBIE JAŚKU, ŻE CIEBIE POZNAŁEM.

GDY BĘDZIESZ JANKIEM,

 CZAS POMYŚLEĆ NAD KOLEJNYM NASZYM SPOTKANIEM.

 KIEDYŚ STAROŚĆ MNIE DOPADNIE,

PAN JAN ŚWIAT ZDOBYWAĆ BĘDZIE…

PAMIĘTAJ!!!

JA O TOBIE PRZY ZDJĘCIACH WSPOMINAĆ BĘDĘ!

Kochani, kwiecień to nie tylko pomruki wiosny albo Prima Aprilis. Ten miesiąc to także dla spóźnialskich bardziej przyziemne doznania. Urząd Skarbowy jak co roku pyta, komu przekażesz 1% swojego zeszłorocznego „zarobkowania”?

A P E L U J Ę  ! ! !

JEST TAKI JAŚ Z ROGOŹNA   

   *- cytaty wykorzystano z tekstu „JAŚ-Jedyny taki tramwajarz” autorstwa Piotra Stachowiaka

( kwartalnik Z ŻYCIA MPK – wydanie marzec 2018 rok )

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
PIERNICZYMOTORNICZY
http://pierniczymotorniczy.pl/.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Krzysztof Żukiewicz. Mieszkam i pracuję w Poznaniu.
Skoro trafiłeś na tego bloga to nieprzypadkowo. Lubisz tramwaje?
Ja także się z nimi zaprzyjaźniłem, mam nadzieję że na dłużej 🙂 .
Jako MOTORNICZY muszę gdzieś odreagować, dlatego przelewam nadmiar emocji na papier.
Być może czytając, inni się uśmiechną w wolnych chwilach od pracy, bo za sterem to już nam tak wcale nie do śmiechu…Gdy to mi nie pomaga, nie wystarcza, to wyskakuje z “mpkowskiego stroju” i biegnę niczym Tom Hanks z kultowego filmu Forrest Gump ;-). Wysiłek a w zamian pozytywne endorfiny to najlepsza odtrutka dla każdej stresogennej dziedziny pracy do której prowadzenie pojazdu szynowego na pewno się zalicza.

Jaki jest cel tego bloga?

Przybliżyć możliwie przystępnie, bez zbędnej napinki i w różnych “odcieniach” charakter naszej pracy.
“Efektem ubocznym” bloga jest pokazanie, że jesteśmy normalnymi ludźmi i jak wszyscy idziemy do pracy, a następnie pragniemy także wrócić do swoich domów uśmiechnięci jak większość przez nas przewożonych pasażerów 😀 .
Przeczytaj chociaż jeden z tych “wydumań”. Jeżeli nawet warga lub brew Tobie nie drgnie,
to szkoda czasu na czytanie kolejnych
POLECANE STRONY
www.pierniczymotorniczy.pl
ARCHIWUM WPISÓW
DREDZIARZOWI TEŻ WŁOSY DĘBA STAJĄ (30 wrz 2020)
DAMULA, LAKUMBA, DIGIDI I INNE TRAMWAJOWE POJĘCIA – ZAKLĘCIA / wpis z dnia 11 sierpnia 2020 (30 wrz 2020)
WORLD BLOOD DONOR DAY (15 cze 2020)
ŚLEDZIKI I BERMUDY Z OPASŁEGO SEGREGATORA (27 maj 2020)
HALUNY I ŻYCIOWY HORROR (2 kwi 2020)
TRZY W JEDNYM / wpis z dnia 3 marca 2020 (2 kwi 2020)
T ak K oleżanki K oledzy F itness / wpis z dnia 2 lutego 2020 (2 kwi 2020)
DWIE STRONY MEDALU / wpis z dnia 3 stycznia 2020 (2 kwi 2020)
OCH, KAROL / wpis z dnia 10 grudnia 2019 (2 kwi 2020)
JESIENNE TOROWISKO / wpis z dnia 30 października 2019 (2 kwi 2020)
KIM JEST MOTORNICZY? / wpis z dnia 9 października 2019 (2 kwi 2020)
POKIWKA / wpis z dnia 2 września 2019 (2 kwi 2020)
KURTYNA / wpis z dnia 4 sierpnia 2019 (2 kwi 2020)
WE ARE THE CHAMPIONS / wpis z dnia 25 lipca 2019 (2 kwi 2020)
NOCNE LINIE TRAMWAJOWE / wpis z dnia 17 czerwca 2019 (2 kwi 2020)
KIEROWCY Z INDII / wpis z dnia 1 maja 2019 (2 kwi 2020)
SALOON / wpis z dnia 19 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
KRYPTONIM “ELIMINATOR” / wpis z dnia 1 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
NASZA GAMMA LF 02 AC / wpis z dnia 16 marca 2019 (2 kwi 2020)
HISTORIA PEWNEJ REKLAMY / wpis z dnia 4 lutego 2019 (2 kwi 2020)
ZAWODOWA WOLNOŚĆ / wpis z dnia 11 stycznia 2019 (2 kwi 2020)
BLASZANE BĘBENKI / wpis z dnia 21 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJOWY *PAT / wpis z dnia 18 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
JADĘ I OBSERWUJĘ / wpis z dnia 10 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
MAGICZNA KSIĘGARNIA / wpis z dnia 27 listopada 2018 (2 kwi 2020)
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ? ŻYJMY BEZ OGRANICZEŃ! / wpis z dnia 9 października 2018 (2 kwi 2020)
SAMO ŻYCIE / wpis z dnia 31 sierpnia 2018 (2 kwi 2020)
LANDARA NA SCENIE / wpis z dnia 26 lipca 2018 (2 kwi 2020)
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH / wpis z dnia 18 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
PRAPOCZĄTEK PIERNICZENIA / wpis z dnia 9 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
BOMBOWE HISTORIE / wpis z dnia 23 maja 2018 (2 kwi 2020)
TORCIK Z JEDNĄ ŚWIECZKĄ / wpis z dnia 24 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
“KOSMICZNY” JASIU / wpis z dnia 4 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
WŁOSKIE TRAMWAJE W POZNANIU! / wpis z dnia 1 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
BLASKI I CIENIE – BLOGOWANIE / wpis z dnia 12 marca 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJARKI WCZORAJ, TRAMWAJARKI DZISIAJ / wpis z dnia 7 marca 2018 (2 kwi 2020)
DZIEŃ KOBIET – WALENTYNKI ( do przerwy 0 : 1 ) / wpis z dnia 9 lutego 2018 (2 kwi 2020)
NA BAZARZE TRAMWAJARZE / wpis z dnia 5 lutego 2018 (2 kwi 2020)
DZWONEK BIMBAJARZA – KOSZMAR KIEROWCÓW / wpis z dnia 16 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
UZALEŻNIENIA TRAMWAJARZA / wpis z dnia 10 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
AZYMUT ZAJEZDNIA – NOCNE DO NABRZEŻA CUMOWANIE! / wpis z dnia 27 grudnia 2017 (2 kwi 2020)
NADZÓR W RUCHU / wpis z dnia 25 listopada 2017 (2 kwi 2020)
UŚMIECH MOTORNICZEGO – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ? / wpis z dnia 28 października 2017 (2 kwi 2020)
PRZESILENIE Z MOTORNICZYM W TLE / wpis z dnia 15 września 2017 (2 kwi 2020)
NIEWYPOWIEDZIANY BOHATER / wpis z dnia 17 sierpnia 2017 (2 kwi 2020)
BŁĘDNE KOŁO / wpis z dnia 7 lipca 2017 (2 kwi 2020)
MIĘSIĘCZNICA MŁODEGO MOTOROWEGO / wpis z dnia 13 czerwca 2017 (2 kwi 2020)