blog background
 
PierniczyMotorniczy: Poznański Bimbajarz
tramwaj,bimba,autobus,motorniczy,kierowca,praca,komunikacja miejska,społeczeństwo,miasto,Poznań
metka_epoznan
TRAMWAJARKI WCZORAJ, TRAMWAJARKI DZISIAJ / wpis z dnia 7 marca 2018
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 63

W marcu jak w garncu… To o dzielnych kobietach będzie, bo o kwiatach już było ( patrz wpis DZIEŃ KOBIET-WALENTYNKI do przerwy 0:1 ). Z mediami społecznościowymi mam tyle wspólnego co żarłacz biały z żerowaniem w Morzu Bałtyckim. No ale czasami, to i rekin ludojad na morzach pobłądzi…

WCZORAJ

Przelinkowało mnie na „fejsbuka” – stronka branżowa. Na MPK-owskim kanale ciekawa informacja się pojawia i od razu przykuwa moją uwagę. Chwytam pośpiesznie za telefon, szukam służbowego numeru, jest mam! Szybko sms-a produkuje.

Skwer Trzech Tramwajarek, czy to się uda zrealizować? JAKA DOBRA INICJATYWA! Może wiadomo Pani coś więcej?

– Tyle co na naszym Fb. Ale jutro z rana będę eksplorować proszę Pana.

Odczytałem po chwili w odpowiedzi.

Dnia następnego, rozgorączkowany widzę, że machina rusza z przytupem.Długo się zastanawiałem, jak to możliwe, jakim trafem, ze przez tyle lat nikt nic, ale nieważne. Dobrze, że inicjatywa światło dzienne ujrzała.Być może w marcu, znajdzie pozytywny finał.Jeżyce z bezimiennym placykiem przy ulicy Dąbrowskiego czekają, Poznaniacy też, o tramwajarzach, a zwłaszcza tramwajarkach MPK nie wspominając.

Zaglądam do poczty mailowej, a tam już w temacie Skweru Trzech Tramwajarek odezwę Pani Iwona zaczyna: cyt. „ …Poważnie i patriotycznie…W wydarzeniach Czerwca 1956 były 3 siły, które przesądziły o historii. To były Zakłady HCP, ZNTK i my czyli MPK. ZNTK już nie ma. Po HCP zostały etos i stare rudery. Zatem spadkobiercą Czerwca jest MPK !!!…” – pisze Rzecznik Prasowy MPK.

Dotarło to do mnie! W całej swojej wymowie.

Kontynuuje dalej Gajdzińska.

cyt. „ … I coś jeszcze. Gdybyśmy się wtedy nie przyłączyli, to prawdopodobnie, skończyłoby się na strajku w dwóch zakładach pracy. A dopiero przyłączenie się MPK spowodowało, że to był strajk w całym mieście, a w konsekwencji Powstanie. Tak, tak kiedyś się mówiło Wypadki Czerwcowe, a teraz różni historycy nazywają rok 1956 POWSTANIEM CZERWCOWYM! …”

Poruszony tym co przeczytałem, w historię tematu się zagłębiłem, przyznaję wcześniej, nic o bohaterskim zrywie, ba o idących na czele pochodu trzech tramwajarkach nie słyszałem.

Jak się nie zgodzić z dalszymi stwierdzeniami zawartymi w mailu wysłanym do różnych ludzi związanych z MPK. Tam w treści apel o pomoc, abyśmy między sobą, w swoich domach wypytywali babcie, dziadków z tamtego pokolenia, co pamiętają z Czerwca i wszystko co możliwe spisali.

Stwierdzenie kończące treść maila, cyt. „ …Myślę, że powinniśmy się zaopiekować tym skwerem, żeby to był nasz skwer. Zwłaszcza, że straciliśmy Gajową jako miejsce o pewnej symbolice…” Pani Iwony wprowadza mnie i zapewne innych czytającym w zadumę.

Tak, chcemy upamiętnić bohaterki POZNAŃSKIEGO CZERWCA Z MPK!

Z inicjatywą wystąpiła Fundacja Kochania Poznania. Mam głęboką nadzieję, że radni przychylnie przyjmą propozycje fundacji na marcowym posiedzeniu komisji. Następny krok to głosowanie radnych o nadanie nazwy skwerowi. Cieszę się, że sprawę nagłośniły social media i lokalna prasa , bo sprawa słuszna i warta działania. Bohaterskie tramwajarki, młode, odważne, zahartowane w codziennej niełatwej pracy.

Chciałbym się także pochylić nad tym, że kobiety kiedyś, kobiety obecnie coraz częściej wykonują zawody przypisane wcześniej tylko i wyłącznie mężczyzną. Jak bumerang przed moje oczy powracają kadry z filmu „Czterdziestolatek” z nieodżałowaną Ireną Kwiatkowską – Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję.

Na ten czas nikogo już nie dziwi kobieta żołnierz, kosmonautka, kobietę murarza też znałem. Jestem pełen uznania dla tramwajarek z tamtych czasów, bo technika lat 50-60 ubiegłego stulecia do czasów obecnych się ma jak ręczna korbkowa studnia z drewnianym wiadrem do silnikowej pompy wodnej sterowanej elektronicznie pilotem z wężem. Miłośnicy Pojazdów Szynowych byliby bardziej kompetentni to napisać, ale rozmawiam z niektórymi którzy okazjonalnie prowadzą zabytkowy tabor z tamtych lat i wszyscy zgodnym chórem przyznają, że to na dłuższą metę „fizyczna orka” dla faceta, a co dopiero dla kobiety! Jedno jeszcze słowo, może dwa cisną mi się na usta.

PODZIW I SZACUNEK!

DZISIAJ

Poszperałem, podzwoniłem, pomailowałem i garść ciekawych *informacji na temat naszych dziewczyn, obecnych tramwajarek zebrałem. Rok 2013 zamknął się liczbą 66 pań ubranych w mundurek za sterem poznańskiej bimby. Dwa lata później można było ujrzeć w kabinach „żelaznych potworów” już 76 kobiet. Najświeższe informacje, stan na luty 2018 rok to 100 uśmiechniętych kobitek – motorowych!  NIESAMOWITE! Aż samoistnie usta w „trąbkę” zebrane, nie wiem dlaczego nuta Kiepury Jana teraz odgwizdana…

„Brunetki, blondynki

Ja wszystkie was dziewczynki…” ♫♫♫.

Różnobarwne kobiece postacie za sterami poznańskich tramwajów już od dawna nikogo nie dziwią, płeć piękna rozpycha się „łokciami” po całości! Nie wierzycie? No to proszę! Jakie te kobiecinki są „debeściary”. Konkurs na Najlepszego Motorniczego miasta Poznania w roku 2013 i kobiety od razu spektakularnie! Konwencja rywalizacji trochę inna od obecnych, bo do rywalizacji drużynowej i indywidualnej zaproszeni zostali motorniczowie z innych tramwajarskich miast. Rozpatrując końcowe wyniki w aspekcie lokalnym to 5-te miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Justyna. Tuż za plecami koleżanki na 6 pozycji plasuje się Dorota. W najlepszej dziesiątce motorowych poznanianek znajduję się jeszcze na 8 miejscu Agata. Konkurs dodatkowy wtedy nazywany ULUBIONY MOTORNICZY wygrywa Agata!

W 2015 w wspomnianym konkursie Panie „wymiatają” już na całego! W najlepszej dziesiątce konkursu na 2 miejscu Kasia, na 3-cim Agata, 5 miejsce kolejna Kasia, dziesiątkę zamyka Justyna. No mili Państwo, Drodzy Czytelnicy rok 2017 tylko potwierdza, że Panie w tym niby męskim zawodzie mają się dobrze. Tym razem na pudle staje na najniższym jego stopniu Alina, natomiast Kasia sklasyfikowana zostaje na 10 pozycji, dodam że w cuglach wygrywa tytuł NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO MOTORNICZEGO poznańskiego torowiska, bezapelacyjnie głosami pasażerów z dużą przewagą nad resztą stawki. To już nie przelewki, to symptomy dominacji płci pięknej!

Rany boskie kobiety nas biją, chciałoby się rzec. Jako faceci już niedługo w tym zawodzie pewnie na wymarciu ;-)…a później rzeczywistość może okazać się inna. ;-) Lepiej „rzeczywistość” chyba oddają Albercik i Maks z kultowej „Seksmisji”.

Albert: No choćby Kopernik!

Kobieta1: To kłamstwo! Kopernik była kobietą!

Albert: Einstein?

Kobieta2: Też była kobietą!

Maks: A może Curie-Skłodowska też ?!

Albert: To akurat nie najlepszy przykład…

A ja twierdzę, że wspaniały przykład ;-), gdyż zanim zostałem motorowym, byłem wtedy tylko pasażerem, pamiętam dokładnie i mam to przed oczami do dziś. Nasze koleżanki widziane przez pryzmat pasażera są skrupulatne, dokładne, przepisowe, metodyczne, przy tym uśmiechnięte i czarujące. Obecnie jako motorniczy, co nie tylko po godzinach pierniczy ale jeździ, to mogę powyższemu tylko przyklasnąć! Jednego też jestem pewny, obdarzone są Panie zdecydowanie większym pierwiastkiem empatii, jakże potrzebnym w tym wykonywanym zawodzie!

Dobra drogie Niewiasty, skoro już tak się podlizałem, to koniec podrzucania bo z tego co widzę w grafiku, tak, tak Ty moja droga koleżanko, godz.03:30 czas ruszać, tak to Twoja ulubiona :-) mocno poranna zmiana! Dziewczyny, jeżeli dotarłyście do tego momentu tego czytania, to apel i trochę promowania. Nasza praca jest bardzo odpowiedzialna, w zamian w zupełnym gratisie przyjazna atmosfera i ciekawi ludzie do poznania. To wszystko na wyciągnięcie ręki. Zapraszam do Działu Kadr z sympatyczną Panią Kasią będzie do pogadania :-).

Kwiecień plecień…

* podziękowania za statystyczne informacje dla Pań: Agnieszka Romel-Mróz oraz Elżbieta Harasimowicz a także dla Pana Piotra Stachowiaka

ps.

Ósmy marca DROGIE PANIE

koszy kwiatów niespodzianie

     Bombonierki i całusa, tego życzę

         Na uśmiechów „gromy” liczę… 

 


Dodano dnia 28.06.2018

Nowe patronki na mapie Poznania.

Powstanie skwer Trzech Tramwajarek!

więcej znajdziesz na : http://fundacjakochaniapoznania.pl/nowe-patronki-mapie-poznania-powstanie-skwer-trzech-tramwajarek/


Dodano dnia 19.11.2018

W piątek 23 listopada 2018 roku o godzinie 13 odbędzie się uroczyste nadanie imienia skwerowi u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Trzech Tramwajarek.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA : http://www.mpk.poznan.pl/aktualnosci/3648-upamitnimy-trzy-tramwajarki


Dodano dnia 24.11.2018

 

NIESAMOWITE!

W TAK KRÓTKIM CZASIE OD KONCEPCJI DO REALIZACJI!

SERDECZNIE PRAGNĘ PODZIĘKOWAĆ

F U N D A C J I   K O C H A N I A   P O Z N A N I A

ZA POMYSŁ I DOPROWADZENIE TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA DO SZCZĘŚLIWEGO KOŃCA

NA MAPIE POZNANIA OFICJALNIE MAMY NOWE HISTORYCZNIE WAŻNE MIEJSCE –

SKWER TRZECH TRAMWAJAREK

 

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA :

http://fundacjakochaniapoznania.pl/otwarcie-skweru-odsloniecie-tablicy-trzech-tramwajarek/

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
PIERNICZYMOTORNICZY
http://pierniczymotorniczy.pl/.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Krzysztof Żukiewicz. Mieszkam i pracuję w Poznaniu.
Skoro trafiłeś na tego bloga to nieprzypadkowo. Lubisz tramwaje?
Ja także się z nimi zaprzyjaźniłem, mam nadzieję że na dłużej 🙂 .
Jako MOTORNICZY muszę gdzieś odreagować, dlatego przelewam nadmiar emocji na papier.
Być może czytając, inni się uśmiechną w wolnych chwilach od pracy, bo za sterem to już nam tak wcale nie do śmiechu…Gdy to mi nie pomaga, nie wystarcza, to wyskakuje z “mpkowskiego stroju” i biegnę niczym Tom Hanks z kultowego filmu Forrest Gump ;-). Wysiłek a w zamian pozytywne endorfiny to najlepsza odtrutka dla każdej stresogennej dziedziny pracy do której prowadzenie pojazdu szynowego na pewno się zalicza.

Jaki jest cel tego bloga?

Przybliżyć możliwie przystępnie, bez zbędnej napinki i w różnych “odcieniach” charakter naszej pracy.
“Efektem ubocznym” bloga jest pokazanie, że jesteśmy normalnymi ludźmi i jak wszyscy idziemy do pracy, a następnie pragniemy także wrócić do swoich domów uśmiechnięci jak większość przez nas przewożonych pasażerów 😀 .
Przeczytaj chociaż jeden z tych “wydumań”. Jeżeli nawet warga lub brew Tobie nie drgnie,
to szkoda czasu na czytanie kolejnych
POLECANE STRONY
www.pierniczymotorniczy.pl
ARCHIWUM WPISÓW
DREDZIARZOWI TEŻ WŁOSY DĘBA STAJĄ (30 wrz 2020)
DAMULA, LAKUMBA, DIGIDI I INNE TRAMWAJOWE POJĘCIA – ZAKLĘCIA / wpis z dnia 11 sierpnia 2020 (30 wrz 2020)
WORLD BLOOD DONOR DAY (15 cze 2020)
ŚLEDZIKI I BERMUDY Z OPASŁEGO SEGREGATORA (27 maj 2020)
HALUNY I ŻYCIOWY HORROR (2 kwi 2020)
TRZY W JEDNYM / wpis z dnia 3 marca 2020 (2 kwi 2020)
T ak K oleżanki K oledzy F itness / wpis z dnia 2 lutego 2020 (2 kwi 2020)
DWIE STRONY MEDALU / wpis z dnia 3 stycznia 2020 (2 kwi 2020)
OCH, KAROL / wpis z dnia 10 grudnia 2019 (2 kwi 2020)
JESIENNE TOROWISKO / wpis z dnia 30 października 2019 (2 kwi 2020)
KIM JEST MOTORNICZY? / wpis z dnia 9 października 2019 (2 kwi 2020)
POKIWKA / wpis z dnia 2 września 2019 (2 kwi 2020)
KURTYNA / wpis z dnia 4 sierpnia 2019 (2 kwi 2020)
WE ARE THE CHAMPIONS / wpis z dnia 25 lipca 2019 (2 kwi 2020)
NOCNE LINIE TRAMWAJOWE / wpis z dnia 17 czerwca 2019 (2 kwi 2020)
KIEROWCY Z INDII / wpis z dnia 1 maja 2019 (2 kwi 2020)
SALOON / wpis z dnia 19 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
KRYPTONIM “ELIMINATOR” / wpis z dnia 1 kwietnia 2019 (2 kwi 2020)
NASZA GAMMA LF 02 AC / wpis z dnia 16 marca 2019 (2 kwi 2020)
HISTORIA PEWNEJ REKLAMY / wpis z dnia 4 lutego 2019 (2 kwi 2020)
ZAWODOWA WOLNOŚĆ / wpis z dnia 11 stycznia 2019 (2 kwi 2020)
BLASZANE BĘBENKI / wpis z dnia 21 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJOWY *PAT / wpis z dnia 18 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
JADĘ I OBSERWUJĘ / wpis z dnia 10 grudnia 2018 (2 kwi 2020)
MAGICZNA KSIĘGARNIA / wpis z dnia 27 listopada 2018 (2 kwi 2020)
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ? ŻYJMY BEZ OGRANICZEŃ! / wpis z dnia 9 października 2018 (2 kwi 2020)
SAMO ŻYCIE / wpis z dnia 31 sierpnia 2018 (2 kwi 2020)
LANDARA NA SCENIE / wpis z dnia 26 lipca 2018 (2 kwi 2020)
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH / wpis z dnia 18 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
PRAPOCZĄTEK PIERNICZENIA / wpis z dnia 9 czerwca 2018 (2 kwi 2020)
BOMBOWE HISTORIE / wpis z dnia 23 maja 2018 (2 kwi 2020)
TORCIK Z JEDNĄ ŚWIECZKĄ / wpis z dnia 24 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
“KOSMICZNY” JASIU / wpis z dnia 4 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
WŁOSKIE TRAMWAJE W POZNANIU! / wpis z dnia 1 kwietnia 2018 (2 kwi 2020)
BLASKI I CIENIE – BLOGOWANIE / wpis z dnia 12 marca 2018 (2 kwi 2020)
TRAMWAJARKI WCZORAJ, TRAMWAJARKI DZISIAJ / wpis z dnia 7 marca 2018 (2 kwi 2020)
DZIEŃ KOBIET – WALENTYNKI ( do przerwy 0 : 1 ) / wpis z dnia 9 lutego 2018 (2 kwi 2020)
NA BAZARZE TRAMWAJARZE / wpis z dnia 5 lutego 2018 (2 kwi 2020)
DZWONEK BIMBAJARZA – KOSZMAR KIEROWCÓW / wpis z dnia 16 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
UZALEŻNIENIA TRAMWAJARZA / wpis z dnia 10 stycznia 2018 (2 kwi 2020)
AZYMUT ZAJEZDNIA – NOCNE DO NABRZEŻA CUMOWANIE! / wpis z dnia 27 grudnia 2017 (2 kwi 2020)
NADZÓR W RUCHU / wpis z dnia 25 listopada 2017 (2 kwi 2020)
UŚMIECH MOTORNICZEGO – MIT CZY RZECZYWISTOŚĆ? / wpis z dnia 28 października 2017 (2 kwi 2020)
PRZESILENIE Z MOTORNICZYM W TLE / wpis z dnia 15 września 2017 (2 kwi 2020)
NIEWYPOWIEDZIANY BOHATER / wpis z dnia 17 sierpnia 2017 (2 kwi 2020)
BŁĘDNE KOŁO / wpis z dnia 7 lipca 2017 (2 kwi 2020)
MIĘSIĘCZNICA MŁODEGO MOTOROWEGO / wpis z dnia 13 czerwca 2017 (2 kwi 2020)