blog background
 
JakubMierzejewski: Jakub Mierzejewski
KORWiN; Wolność; Własność; Sprawiedliwość
metka_epoznan
Zgodnie z przewidywaniami w wyborach prezydenckich na Białorusi wygrał sprawujący tam władzę od 1994 roku prezydent Aleksander Łukaszenka
ok
0
not ok
4
liczba odsłon: 45
Zgodnie z przewidywaniami w wyborach prezydenckich na Białorusi wygrał sprawujący tam władzę od 1994 roku prezydent Aleksander Łukaszenka. Jak podają białoruskie media państwowe aktualny prezydent wygrał z kontrkandydatką Swietłaną Cichanouską zdobywając 80% głosów. Opozycyjne środki przekazu informują, że w ich exit-poll wykonanym na grupie 70 tys. badanych wyborców, Łukaszenka otrzymał poparcie 0,5%! Na ulicę wyszli ludzie i rozpoczęła się rewolucja.

Można być niemal pewnym, że protesty na Białorusi były przygotowywane od dłuższego czasu i są one tak samo spontaniczne jak Majdan na Ukrainie czy Arabska Wiosna, która przeorała politycznie cały Bliski Wschód. Możliwe, że organizują to nawet te same ośrodki zagraniczne. Dystrybuowane są instrukcje, które bardzo przypominają te, kolportowane w trakcie wspomnianych zajść na Ukrainie.

Władze Białorusi zareagowały na protestujących podobnie jak władze Ukrainy. Przystąpiono do ich pacyfikacji i wyłapywano prowodyrów. O ile wierzyć docierającym informacjom, w ciągu wczorajszej nocy zatrzymano na Białorusi około 3 tysięcy ludzi. Służby wyłączyły Internet i popularne portale. Przeciwnicy Łukaszenki twierdzą, że władze Białorusi aresztowały niezależnych dziennikarzy i obserwatorów wyborów. Źródła opozycyjne donoszą też, że białoruskie służby wyłapują przypadkowych ludzi na ulicy i wpychają ich do radiowozów.

Kandydatka opozycji - Swietłana Cichanouska stwierdziła, że wybory zostały sfałszowane o czym mają ponoć wskazywać obliczenia jej wolontariuszy, którzy liczyli wyniki z poszczególnych komisji wyborczych. Protesty wyborcze zgłaszane przez nią będą z pewnością dawały paliwo do dalszych protestów. Jeśli Aleksander Łukaszenka nie zdławi tej rewolucji, trudno powiedzieć jak się to rozwinie w najbliższych dniach.

Dla Polski przetrwanie niezależnej od Rosji Białorusi powinno być priorytetem. Powinniśmy nie wtrącać się w sprawy wewnętrzne naszego najbliższego sąsiada. Ta nagła rewolucja na Białorusi z dużym prawdopodobieństwem jest wspierana albo przez Zachód, albo przez Rosję. Opozycja kontaktuje się za pomocą rosyjskiego komunikatora internetowego Telegram, gdzie pojawiają się antyrządowe grupy dyskusyjne. Na nich też zwoływali się zwolennicy opozycji. Władimir Putin pogratulował już Łukaszence wyboru, ale to wcale nie oznacza, że to nie Rosja stoi za tymi niepokojami.

W oświadczenia Prezydentów Polski i Litwy na temat wyborów na Białorusi, atakują oni Łukaszenkę. Jednocześnie zaapelowali do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wezwano również do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka. Co więcej, w polskich rządowych mediach, które wsławiły się kilkumiesięczną promocją jednego kandydata, można usłyszeć, że wybory na Białorusi nie były uczciwe ani równe, że cały aparat państwa był zaangażowany w kampanię obecnego prezydenta, że utrudniano głosowanie za granicą a państwowe media prowadziły agresywną propagandę na rzecz Łukaszenki.

Troska o wolność obywateli na Białorusi wzrusza. Zwłaszcza gdy występuje wśród tych, którzy dzisiaj boją się wejść do sklepu po chleb bez maseczki i których policja oraz sanepid wyłuskuje niczym w łapankach za okupacji. Ta nagła rewolucja na Białorusi może też mieć związek z koronawirusem. Prezydent Aleksander Łukaszenka odmówił wprowadzenia Covidowych obostrzeń standardowych na całym świecie. Białoruś i Szwecja jako jedyne nie uległy panice i nie zablokowały gospodarki. Białoruski prezydent niedawno publicznie mówił, że próbowano go przekupić, aby dokręcił śrubę obywatelom tak jak w pozostałych krajach świata. Łukaszenka odmówił twierdząc, że nie będzie tańczyć tak jak mu zagrają. Jak widzimy chwilę po tym zdarzeniu nagle mamy rewolucję, która może się skończyć tym, że rosyjskie czołgi znajdą się wkrótce na granicy z Polską.


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
JAKUBMIERZEJEWSKI
jakubmierzejewski.epoznan.pl
RSSsend_message
Lider Konfederacji w Poznaniu, Prezes Zarządu Okręgu Poznań KORWiN, działacz Młodych dla Wolności, specjalista ds. stosunków międzynarodowych
POLECANE STRONY
https://www.facebook.com/Mierzejews...
https://twitter.com/J_Mierzejewsk...
ARCHIWUM WPISÓW
Przekroczono kolejny próg negacji własnej cywilizacji (27 paź 2020)
Powołanie Klubu Konfederacji w Poznaniu (12 sie 2020)
Zgodnie z przewidywaniami w wyborach prezydenckich na Białorusi wygrał sprawujący tam władzę od 1994 roku prezydent Aleksander Łukaszenka (11 sie 2020)
Rozpoczęła się ostatnia faza walki o wpływy na Białorusi (3 sie 2020)
Nowy podział administracyjny Polski (24 lip 2020)
Witold Waszczykowski, były szef MSZ, "odleciał" w Radiowej Trójce (24 cze 2020)
Czyny, nie cuda - Bosak, nie Duda (24 cze 2020)
Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia (30 maj 2020)
Chyba nikt w najczarniejszych przewidywaniach nie podejrzewał, że rządząca nami grupa rekonstrukcyjna PRL zwana PiS, zdoła tak szybko odtworzyć zręby krainy swojej młodości (25 maj 2020)
Gdy wydrukowane "karty" dotrą do naszych skrzynek to nie będą jeszcze kartami wyborczymi! (24 kwi 2020)
Już wkrótce największe firmy technologiczne na świecie nie tylko będą udostępniać rządom nasze dane o lokalizacji (31 mar 2020)
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 udowodniła, że Unia Europejska nagle formalnie niemal przestała istnieć i okazało się, że przetrwanie społeczeństwa zależy od sprawności tak bardzo zwalczanych ostatnio państw narodowych. (18 mar 2020)
Wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji (1 mar 2020)
Chińczycy udowadniają starą prawdę o tym, że trzeba kuć żelazo póki gorące, i już próbują wykorzystać błędy prezydenta Trumpa. (8 sty 2020)
Amerykanie zamordowali najważniejszego irańskiego generała (4 sty 2020)
To może być jeden z najbardziej szalonych pomysłów Aleksandra Łukaszenki od lat (5 gru 2019)
Jeśli to się stanie to III Wojna Światowa wybuchnie obok Polski. Czy Rosja wchłonie Białoruś? (11 lip 2019)
Nie jesteśmy już suwerennym państwem tylko "przedłużeniem wpływów USA na kontynencie euroazjatyckim" (18 cze 2019)
Irańczycy chcą nadal być przyjaciółmi Polaków (18 lut 2019)
Ukraińcy chcą przyłączenia swojego państwa do Polski (11 lut 2019)
Morawiecki: Jesteśmy proeuropejscy i proamerykańscy (26 sty 2019)
Szczyt ws. Bliskiego Wschodu bez Rosji (23 sty 2019)
Wotum nieufności dla May odrzucone (17 sty 2019)
Klęczący rząd PiS robi naszemu krajowi nowych, potężnych wrogów (14 sty 2019)
Wybierz Wolność (18 paź 2018)
Oficjalny spot KWW Wolność w Samorządzie (12 paź 2018)
Zakończymy przenoszenie sporów parlamentarnych na grunt lokalny (9 paź 2018)
Zwiększymy wpływ mieszkańców na decyzje polityków (8 paź 2018)
Zlikwidujemy polityczne stanowiska w urzędach (5 paź 2018)
Opublikujemy treści umów podpisanych z samorządami (4 paź 2018)
Ujawnimy wszelkie nieprawidłowości przy wydawaniu publicznych pieniędzy (3 paź 2018)
Idziemy patrzeć IM na ręce! (28 wrz 2018)