blog background
 
JakubMierzejewski: Jakub Mierzejewski
KORWiN; Wolność; Własność; Sprawiedliwość
metka_epoznan
Rozpoczęła się ostatnia faza walki o wpływy na Białorusi
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 94
Sekwencja zdarzeń jest zdumiewająca. Najpierw urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka twierdził, że MFW próbował go przekupić warunkując pożyczkę w wysokości około miliarda dolarów od wprowadzenia w tym kraju paranoicznych koronawirusowych obostrzeń, które nakładają na ludzi liczne rządy krajów świata. Gdy odmówił nagle rozchorował się po wizycie rosyjskiego premiera i trafił do szpitala z podejrzeniem udaru. Okazało się jednak, że z tego szpitala szybko wyszedł po czym ogłoszono, że był zakażony koronawirusem, ale przeszedł go bezobjawowo, jak 99% ludzi na świecie. Jednak nawet to nie przekonało Łukaszenki do wprowadzenia covidiańskiego szaleństwa i medycznego totalitaryzmu, którego uruchomienia domagają się od BIałorusi instytucje międzynarodowe.

W międzyczasie na Białorusi trwa też kampania prezydencka. Łukaszenka aresztował niemal wszystkich swoich kontrkandydatów w tym tego promowanego przez Gazprom, czyli Rosję oraz znanego białoruskiego blogera. Obecnie kandydatką w wyborach jest jego żona, Swietłana Cichanouska, która nie tylko nie została aresztowana, ale nawet zarejestrowano ją oficjalnie w białoruskiej komisji wyborczej. Jej wiec poparcia zgromadził w zeszłym tygodniu aż 10 tysięcy ludzi, co było wskazywane jako dowód na wiejący na Białorusi "wiatr zmian".

W takich okolicznościach nagle gruchnęła wiadomość, że białoruskie służby zatrzymały kilkudziesięciu najemników z prywatnej armii Putina zwanej Grupą Wagnera. Prezydent Łukaszenka dał do zrozumienia, że dane wywiadu wskazują na to, jakoby na Białoruś miało przybyć w sumie do 200 najemników. Cel ich działania nie jest oficjalnie znany, ale można podejrzewać, że ta wizyta ma związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Mimo, że Łukaszenka nie powiedział tego wprost to zasugerował, że Rosja może próbować zdestabilizować Białoruś i zainstalować tam swojego prezydenta. W tym kontekście ponad 30 wagnerowców potraktował jak dywersantów i zostali aresztowani.

Na podstawie analiz ich telefonów ustalono, że czekali oni na kolejnych najemników Putina, którzy dopiero dotrą na Białoruś, a ich zadaniem było organizowanie zamieszek. Teraz sprawą zajmują się białoruskie służby w tym prokuratura. Ze strony MSZ Rosji pojawiło się oświadczenie, że żołnierze prywatnej armii Wagnera zatrzymali się na chwilę w Mińsku podróżując do Turcji, ale mało kto w to wierzy.

Bez wątpienia rozpoczęła się ostatnia faza walki o wpływy na Białorusi. Istnieje ryzyko, że stanie się tam to samo co na Ukrainie tylko Majdanem nie będzie zarządzać Zachód a Rosja. Smutne jest to, że polska polityka zagraniczna względem naszego wschodniego sąsiada nadal wygląda tak jakbyśmy pracowali dla Putina. Zamiast prób porozumienia się z Łukaszenką jest jego izolacja i działania określane przez Białorusinów jako wrogie. To czy Białoruś pozostanie niepodległym państwem stanowiącym bufor od Rosji, praktycznie od nas już nie zależy i możemy się tylko przyglądać tej ostatecznej rozgrywce Kremla.


WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
JAKUBMIERZEJEWSKI
jakubmierzejewski.epoznan.pl
RSSsend_message
Lider Konfederacji w Poznaniu, Prezes Zarządu Okręgu Poznań KORWiN, działacz Młodych dla Wolności, specjalista ds. stosunków międzynarodowych
POLECANE STRONY
https://www.facebook.com/Mierzejews...
https://twitter.com/J_Mierzejewsk...
ARCHIWUM WPISÓW
Przekroczono kolejny próg negacji własnej cywilizacji (27 paź 2020)
Powołanie Klubu Konfederacji w Poznaniu (12 sie 2020)
Zgodnie z przewidywaniami w wyborach prezydenckich na Białorusi wygrał sprawujący tam władzę od 1994 roku prezydent Aleksander Łukaszenka (11 sie 2020)
Rozpoczęła się ostatnia faza walki o wpływy na Białorusi (3 sie 2020)
Nowy podział administracyjny Polski (24 lip 2020)
Witold Waszczykowski, były szef MSZ, "odleciał" w Radiowej Trójce (24 cze 2020)
Czyny, nie cuda - Bosak, nie Duda (24 cze 2020)
Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia (30 maj 2020)
Chyba nikt w najczarniejszych przewidywaniach nie podejrzewał, że rządząca nami grupa rekonstrukcyjna PRL zwana PiS, zdoła tak szybko odtworzyć zręby krainy swojej młodości (25 maj 2020)
Gdy wydrukowane "karty" dotrą do naszych skrzynek to nie będą jeszcze kartami wyborczymi! (24 kwi 2020)
Już wkrótce największe firmy technologiczne na świecie nie tylko będą udostępniać rządom nasze dane o lokalizacji (31 mar 2020)
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 udowodniła, że Unia Europejska nagle formalnie niemal przestała istnieć i okazało się, że przetrwanie społeczeństwa zależy od sprawności tak bardzo zwalczanych ostatnio państw narodowych. (18 mar 2020)
Wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji (1 mar 2020)
Chińczycy udowadniają starą prawdę o tym, że trzeba kuć żelazo póki gorące, i już próbują wykorzystać błędy prezydenta Trumpa. (8 sty 2020)
Amerykanie zamordowali najważniejszego irańskiego generała (4 sty 2020)
To może być jeden z najbardziej szalonych pomysłów Aleksandra Łukaszenki od lat (5 gru 2019)
Jeśli to się stanie to III Wojna Światowa wybuchnie obok Polski. Czy Rosja wchłonie Białoruś? (11 lip 2019)
Nie jesteśmy już suwerennym państwem tylko "przedłużeniem wpływów USA na kontynencie euroazjatyckim" (18 cze 2019)
Irańczycy chcą nadal być przyjaciółmi Polaków (18 lut 2019)
Ukraińcy chcą przyłączenia swojego państwa do Polski (11 lut 2019)
Morawiecki: Jesteśmy proeuropejscy i proamerykańscy (26 sty 2019)
Szczyt ws. Bliskiego Wschodu bez Rosji (23 sty 2019)
Wotum nieufności dla May odrzucone (17 sty 2019)
Klęczący rząd PiS robi naszemu krajowi nowych, potężnych wrogów (14 sty 2019)
Wybierz Wolność (18 paź 2018)
Oficjalny spot KWW Wolność w Samorządzie (12 paź 2018)
Zakończymy przenoszenie sporów parlamentarnych na grunt lokalny (9 paź 2018)
Zwiększymy wpływ mieszkańców na decyzje polityków (8 paź 2018)
Zlikwidujemy polityczne stanowiska w urzędach (5 paź 2018)
Opublikujemy treści umów podpisanych z samorządami (4 paź 2018)
Ujawnimy wszelkie nieprawidłowości przy wydawaniu publicznych pieniędzy (3 paź 2018)
Idziemy patrzeć IM na ręce! (28 wrz 2018)