Pogoda jutro Pogoda Poznań

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Eksperci: czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Znów podrożeją kredyty
KaT | aktualizacja: Poniedziałek, 2 2021 roku, godzina 06: 1

O tym, czy raty kredytów będą wyższe, dowiemy się w środę.

Eksperci: czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Znów podrożeją kredyty
Zdjęcie ilustracyjne | jarmoluk / pixabay.com

Ostatnia podwyżka stóp procentowych wprowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce na początku listopada i była to już druga podwyżka w ciągu dwóch miesięcy. W październiku główna stawka została podniesiona z rekordowo niskiej 0,1 procent do 0,5 procent. W listopadzie podniesiono ją o 0,75 procent do 1,25 procent. Ale to prawdopodobnie nie koniec.

Portal money.pl zapytał ekspertów z największych polskich banków, czy i w grudniu możemy się spodziewać podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w najbliższą środę, 8 grudnia. To wtedy zdaniem ekonomistów zapadnie decyzja o trzeciej podwyżce stóp procentowych w tak krótkim czasie. Zdecydowana większość ekspertów przewiduje właśnie podniesienie stóp procentowych. O ile? Mówi się o 0,5 procent, a nawet 0,75 procent. Równocześnie podkreślają, że nie będzie to ostatnia podwyżka, a niedługo stopy procentowe mogą osiągnąć poziom 3 procent.

Co to oznacza? Dla klientów przede wszystkim wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. I nie chodzi tu tylko o nowe kredyty, ale też już spłacane, bo wysokość raty to właśnie stopa procentowa, o której decyduje NBP i uzgodniona z bankiem prowizja. Eksperci przewidują, że miesięczna rata kredytu w przypadku kredytu na 330 tysięcy złotych wzięto na 25 lat z marżą 2,62 procent, w zależności od scenariusza, może wzrosnąć o dodatkowe 50 - 200 złotych.